Newsletter

Wpisz swój email, aby na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach
w Polsce i na Hawajach.

 
motto Hawai'i na www.e-hawaje.pl

Wyspy Hawajskie


Hawai'i

Wielka Wyspa

Wielka Wyspa jest jednym z najbardziej niezwykłych, niepowtarzalnych miejsc na Ziemi. Ze swoją różnorodnością nie występującą nigdzie indziej, z mocą odczuwaną na każdym kroku, z Aloha wypełniającą rozświetlone słońcem powietrze.

Na Wielkiej Wyspie, uważanej przez geologów na unikat w sali światowej, można doświadczyć jedenastu z trzynastu stref klimatycznych występujących na kuli ziemskiej. Z tego względu traktowana jest jako minikontynent.

W północnej części wyspy, w okolicach wygasłego wulkanu Kohala wyrastają na polach lawy najbardziej ekskluzywne na świecie kompleksy hotelowe - z basenami, kajakami i kolejką podwożącą gości do apartamentów. Kohala cieszy się zasłużoną sławą miejsca, gdzie słońce świeci 365 dni w roku.

W okolicach Kony, jak w szwajcarskim zegarku można przewidzieć wieczorne letnie opady - dzięki którym słynna na całym świecie kawa z Kony jest tak smaczna...Kiedy w Konie pada, po drugiej stronie wyspy w okoliacach Hilo słońce zachodzi na czystym niebie, aby zakryć się chmurami w nocy i nad ranem zrosić przydrożne orchidee..

Wiecznie zielone okolice Hamakua prowadzą nas do Waimea, gdzie nad połową mieściny zwykle zbiera się gęsta chmura, a nad drugą rozpościera się przejrzyste niebo...W Pahoa natomiast trafisz do zaginionego świata wnuków kowbojów, gdzie spotkane na ulicy "Dzieci Kwiaty" przesyłają ci przyjazny uśmiech. Otoczony dżunglą, z lianami spadającymi na wąską, zapomnianą drogę dojeżdzasz do Kalapana, gdzie na metalicznie połyskujących polach lawy wyrasta nowa wioska..

Tutaj można bezpiecznie medytować przy rzece czerwonej lawy spływającej do oceanu. Proces tworzenia ziemi, po której stąpamy - na Wiekiej Wyspie wciąż trwa, jak miliony lat temu. Tutaj bogini wulkanów, Pele wciąż jest obecna nie tylko w legendach..

Na zboczach kraterów rosną kilkumetrowe paprocie tworzące pralas - taki sam, w jakim miliony lat temu żyły dinozaury. Hawajski pralas jest kolejnym unikatem w skali światowej - nie występuje nigdzie indziej na Ziemi! (to tutaj kręcono Jurrasic Park).

Na szczycie wulkanu Mauna Kea, najwyższej górze świata jeśli zmierzyć ją od podstawy w oceanie (ponad 9 km), osiedliła się Poliahu - bogini śniegu, aby dzielić swoje domostwo z obserwatorium astronomicznym. Na sąsiadującej Mauna Loa (największej górze na świecie pod względem objętości) mieści się obserwatorium słoneczne. Z Mauna Kea podziwiać możesz odległe galaktyki i zajrzeć odrobinę głębiej w sam środek naszego domu - Drogi Mlecznej.

Kontrasty Wielkiej Wyspy można mnożyć. Tylko tutaj możesz wygrzewać się na bielutkiej plaży utworzonej z koralowców, lub na czarnej, powstałej ze smolistej, wulkanicznej lawy aby dzień zakończyć na plaży zupełnie niezwykłej - utworzonej z drobinek oliwinów!

Na Wielką Wyspię ciagną odwiedzający z całego świata, aby usiąść w kompleksie świątynnym Pu'uhonua o Honaunau, gdzie przez stulecia przeprowadzano jeden z najpiękniejszych rytuałów uzdrawiania relacji - Ho'oponopno. To tutaj wyrosła również świątynia Pu'ukohola, zbudowana w niezwykły sposób, wypełniła przepowienię Kahuny i przez skumulowaną manę pomogła w zjednoczeniu wysp pod wodzą Kamehameha I.

Wielkiej Wyspy nie da się "zwiedzić", można jej jedynie doświadczyć. Wielka Wyspa jest niezwykła, piękna i szalona. Dla wielu przyjezdnych jest "Domem".

Kauai

Kauai - Wyspa Wodospadów i Kanionów

Kwiat symbolizujący Kauai to Mohikanka. Przydomek z czasów pierwszych białych osadników to Wyspa Ogrodów. Dziś na Kauai nie ma tak wiele ogrodów, jest za to najbardziej zieloną z wysp hawajskich. Z Kauai wywozi się wspomnienie zieleni bujnej, soczystej i wszechobecnej. Oraz wodospadów. Jak wstążki mieniące się na czerwonawych zboczach kanionu.

Kauai jest najstarszą z łańcucha wysp hawajskich. Ma powierzchnię 1430 km2, najwyższe wzniesienie wygasły wulkan Kawaikini mierzy 1598 m npm.

Legedy przekazują, że nazwa wyspy oznacza "ukochane dziecko".

Na Kauai znajduje się drugie najbardziej mokre miejsce na świecie - z rocznymi opadami siegającymi 11,700 mm - w dolinie wzniesienia Mount Wai'ale'ale. Intensywne opady stworzyły w centralnej części wyspy kanion Waimea. Jest on zwany Wielkim Kanionem Pacyfiku. Nagie ściany kanionu są instensywnie czerwone, z połyskującymi w tęczowym blasku dziesiątkami wodospadów..

Dla praktujących hula jest na Kauai miejsce magiczne - najstarsza i najważniejsza świątynia poświęcona bogini Laka, opiekunki świątynnego tańca Hula. Trafić tam można z plaży Ke'e.

Dramatyczna sceneria kanionów, ukrytych plaż, do których dopłynąć można tylko kajakiem, szlaki dla zapalonych wędrówców prowadzące wprost do ukrytych w górach wodospadów - to jest Kauai..

O'ahu

O'ahu - Stolica Hawajów

Według leged o wodzu Hawai'iloa, który pierszy przybył na wyspy w zamierzchłych czasach - nazwa Oahu pochodzi od imienia syna Hawai'iloa. Oahu pozostawało przez wiele pokoleń pod opieką linii wodzów, której potomkiem był Mailikukahi.

Oahu jest podobna do pozostałych wysp hawajskich i jednocześnie jest zupełnie inna. Podobna jest tuż za miastem - gdzie droga styka się z oceanem, a wysiąść z autobusu możesz wprost na piaszczystej plaży. Inna od pozostałych, gdy zdecydujesz się podążyć za siedmioma milionami turystów na plażę Waikiki, aby zamieszkać w jednym z siedmiuset hoteli, pnących się do nieba wieżowców i przejść bulwarem, gdzie mieści się jedno z najdroższych centów zakupowych świata.

r

Z Waikiki większość turystów udaje się na Pearl Harbor, potem na szczyt Diamond Head, aby spojrzeć na Honolulu z perspektywy wierzchołka krateru. Następnego dnia można popływać w zatoczce Haumana, podziwiając cuda podmorskiego świata.

Turyści "wędrujący" dotrą jeszcze do Lai'e, aby spędzić dzień we wspaniałym centum kultury Polinezji, gdzie tańce i pieśni hula przepłatają się z wojowniczym głosem Maorysów, Samoan, Tahitańczyków. Centrum zostało założone i do dziś jest prowadzone przez Mormonów.

Jedynie turyści z duszą odkrywców dotrą na drugi koniec Oahu, gdzie świat staje się dokładnie odwrotny do poznanego na Waikiki. Jeśli nie zabierzesz ze sobą zapasu wody i kapelusza z szerokim rondem, lepiej nie odchodź daleko od swojego jeepa.

Kwiaty symbolizujący Oahu to 'ilima. Wyspę tworzą dwa wygasłe dawno wulkany Wai'anae i Ko'olau, rozciągające się na 1545 km2. Najwyższe wzniesienie Mount Ka'ala ma wysokośc 1220 m npm.

Ponieważ Honolulu - stolica Hawajów administracyjnie zarządza wszystkimi wyspami archipelagu, jest w pewnym sensie najdłuższym miastem świata; docierając swoim administacyjym zasięgiem do Atolu Kure, na odległość 2200 km, gdzie tylko ptaki wiją gniazda a foki mogą spokojnie wygrzewać się w słońcu.

Moloka'i

Molokai - Wyspa czarowników

Wyspa Moloka'i wybrana została przez magazyn National Geografic za dziesiątą ze 111 wysp na świecie, które warto odwiedzić na Ziemi! Zapiera dech pięknem tropikalnych krajobrazów.

Moloka'i powstała z dwóch wulkanów, z których część jednego osunęła się do oceanu półtora miliona lat temu. Pozostałość wulkanu utworzyła najwyższy klif na świecie - kolejne miejsce na Hawajach, które służyło za scenerię filmu Jurassic Park!

Jeśli wybierasz się na Moloka'i - odwiedź plażę Papohaku - jedną z najpiękniejszych na Hawajach.

Kwiatem symbolizującym Moloka'i jest biały kwiat kukui. Powierzchnia Moloka'i to 673 km2, z najwyższym wzniesieniem Kamakou 1512 m npm i populacją 7000 mieszkańców. Miasteczkiem, gdzie skupia się całe życie towarzyskie wyspy jest Kaunakakai, niewielki port.

Przydomek „Przyjazna wyspa” otrzymała Moloka'i w czasach kolonizacji przez białych osadników. Biali ludzie przywieźli na Hawaje trąd, a następnie, aby izolować chorych, utworzyli na Moloka'i kolonię dla zarażonych. Współcześnie nie odnotowuje się przypadów trądu, a rodziny żyjące w Kalaupapa są potomkami tych, którym udało się przeżyć.

Trudna sława Moloka'i miała swoje dobre strony - dziś jest to wyspa ze stosunkowo wysokim procentem rdzennych mieszkańców Hawajów. Znana jest ich silna Mana - moc duchowa ludzi z Moloka'i.

Maui

Maui - Wyspa surferów

Maui była pierwszą z wysp hawajskich, jaką ujrzał na 26 listopada 1778 kapitan James Cook. Nie zatrzymał się tu jednak, ponieważ nie mógł znaleźć odpowiedniego miejsca do zacumowania statków. Zrobił to dopiero na Wielkiej Wyspie - w zatoczce Kealakekua.

Dzisiaj to wyspa surferów, ze sznurem samochodów o poranku sunącym wolno w kierunku piaszczystych plaż i grzywiastych fal.

Kwiat symbolizujący wyspę to lokelani. Przydomek Maui to „Wyspa Dolin” z powodu ukształtowania powierzchni z charakterystyczną doliną w centrum wyspy. Najwyższym wzniesieniem jest Haleakala 3055 m npm . Miasteczko Kahului skupia około 20.000 mieszkańców.

Ponownie, jak w przypadku Oahu - nazwa Maui pochodzi wg legend od pierwszego wodza Hawai'iloa, który nadał wyspie imię na cześć swojego syna. Maui to również imię pół człowieka pół boga - obecnego w legendach i opowieściach.

Na Maui, zarówno jak na wszystkich pozostałych siedmiu wyspach znajduje się wciąż wiele światyń, zbudowanych przez przyjazdem misjonarzy. Służyły one rdzennym Hawajczykom przez dlugie stulecia do kontaku z mocami Natury. Odwiedziny takich miejsc zawsze łączą się ze szczególnymi doznaniami.

W 1923 roku pojawili się na Maui misjonarze z Nowej Anglii i założyli tutaj pierwszą szkołę w stylu zachodnim. Pierwszą książką przetlumaczoną na język hawajski była biblia. Była głównym podręcznikiem i pomocą naukową.

Przy okazji misjonarze ubrali Hawajki w suknie zakrywające ciało (w tropikalnym klimacie wysp) od szyi po przeguby rąk i kostki u nóg, wprowadzili zakaz kontynuowania tradycji hula oraz jakichkolwiek praktyk kultury rodzimej, od stosowania ziół poprzez sztuki walki lua po tradycyjny hawajski masaż lomilomi.

Dzisiaj Hawajczycy przywracają do życia dawne tradycje i ponownie noszą skromne ubiory - tym razem jest to często współczesne bikini :-)

Główną atrakcją turystyczną Maui jest Park Haleakala na obszarze wygasłego wulkanu o tej samej nazwie oraz miasteczko Lahaina, nie liczając oczywiście wspaniałych fal do surfowania.

Lana'i

Lana'i - Lana'i o Kaulua'au.

Tradycyjne Lana'i nosiła nazwę Lana'i o Kaulua'au, co oznacza - 'dzień zwycięstwa Kaulua'au".

Lana'i jest niewielką wysepką o przydomku „Wyspa Ananasowa” . Przydomek pochodzi z czasów pojawienia się białych osadników - największe uprawy ananasów firmy Dole pochodziły właśnie z Lanai'i!

Wysepka ma długość 29 km w najdłuższym miejscu, jej powierzchnia to 364 km2. Najwyższe wzniesienie Lanai'hale na wysokość 1026 m npm. Symbolem Lana'i jest kwiat Kauna'oa Lana'i.

Życie na wyspie jest spokojne - w jedynej mieścince na wyspie - Lana'i, mieszka się tak, jakbyś przeniósł się do świata sprzed 150 lat. Potrzebujesz przyjechać tutaj na kilka dni, usiąć na tarasie aby zatrzymać czas.

Legendy mówią, że na blisko położonej Maui wierzono, że Lana'i jest miejscem zamieszkiwanym przez duchy pożerające istoty ludzie. Z tego względu Lana'i cieszyła sie złą sławą. W końcu wyspa została od duchów uwolniona - w jednej wersji przez Kahunę Lanikaula, w drugiej - przez młodego wodza Kaulua'au.

Druga wersja legendy opowiada o szalonym zachowaniu Kaulua'au, który znany ze swej nadludzkiej siły. Powyrywał on wszystkie drzewa chlebowe na Maui, za który to czyn został zesłany na Lana'i na banicję.

Nie tylko przeżył wygnanie, ale uwonił wyspę od złych duchów. Gdy jego ojciec Kakaalaneo odkrył cenne zdolności syna, nie tylko przywrócił mu honor, ale również przekazał panowanie nad wyspą Lana'i w ręce syna. Ciekawostką pozostaje - Kaulua'au powyrywał wszystkie drzewa chlebowe również na Lana'i tak, że do dziś tam nie rosną!

Kaho'olawe

Kaho'olawe ...

Kaho'olawe jest najmniejszą z ośmiu głównych wysp hawajskich. Jej powierzchnia wynosi 115 km2, najwyższe wzniesienie Pu'u Moaulanaui wznosi się na wysokość 452 m npm.

Kaho'olawe było pełne życia przed przybyciem białych osadników. Świadczą o tym pozostałości świątyń, mnóstwo petroglifów (rysunków i znaków wyrzeźbionych na płaskich powierzchniach zastygniętej lawy). Na Kaho'olawe zabezpieczono 544 miejsc o znaczeniu historycznym i ok. 2000 pojedynczych artefaktów archeologicznych.

Współczesna jej historia wiąże się z działaniami armii amerykańskiej. Kaho'olawe zostało przekazane armii na poligon doświadczalny, używany do prób z bronią jądrową. Istnieje wiele dokumentów opisujących dramat tych, którzy na wyspie żyli od pokolen i pozostali tam, pomimo nakazu wysiedlenia.

W roku 1981 Kaho'olawe zostało podjęte ochroną kulturową i został utworzony na terenie wyspy park ochrony dóbr kulturowych (KIRC).

Minutę ciszy możesz „zadedykować tym, który odeszli, który zainspirowali pokolenia swoim szacunkiem do ziemi i troską o nią. Tym, którzy żyli tutaj dzieląc między sobą bogactwo i piękno hawajskich tradycji i stylu życia i chronili życie na Kaho'olawe”

Ho'ola'a 'ia keia i ka po'e o mua ae nei Nana i ho'oulu i ka mahalo a me ke aloha 'aina i keia hanana, a i ka po'e e Ola nei e ka'ana mau aku Ana i ka nani me ka pono o ka nohona 'oiwi o ka Hawai'i me ke kulia mau 'ana e ho'ola hou ia Kaho'olawe.

"Kaho'olawe, Na Leo o Kanaloa"

Ni'ihau

Ni'ihau - wyspa zakazana

Ni'ihau jest kolejnym ewenementem w stali światowej . Wysepka została sprzedana przez króla Kamehameha V Elżbiecie Sinclair (póżniej Sinclair-Robinson) za dziesięć tysięcy dolarów w złocie w roku 1864. Do dziś pozostaje w posiadaniu tej samej rodziny. W roku 1915 wnuk Elżbiety Sinclair Aubrey zabronił wstępu na wyspę nawet członkom rodzin zamieszkujących Ni'ihau, którzy wyemigrowali na inne wyspy.

Zamieszkujący Ni'ihau rdzenni Hawajczycy żyją tu na zasadach przedziwnej struktury społecznej. Nie zarabiają lecz otrzymują utrzymanie i domostwo w zamian za pracę dla rodziny Robinsonów. Praktyczne oznacza to brak możliwości wyjazdu z wyspy , szczególnie, że nie zawijają tu statki a zamieszkujący wyspę Hawajczycy nie posiadają prywatnej własności...

Zmiany społeczne i ekonomiczne wprowadzone przez rodzinę Robinsonów spowodowały zanik tradycji wyrabiania na Ni'ihau słynnych na całą Polinezję mat do spania. Ich artyzm i delikatność znane i cenione były przez Ali'i daleko poza Hawajami.

Prawie całkowita izolacja od świata zewnętrznego oprócz wielu konsekwencji dla mieszkańców przyniosła ogromną korzyść kulturze hawajskiej; Ni'ihau to jedyna wyspa hawajska, gdzie język hawajski jest głównym sposobem komunikacji jej mieszkańców i wciąż pozostaje w codziennym użyciu!

Ni'ihau utworzona została jako druga z kolei po Kauai około 4,9 mil lat temu. Wysepka mierzy w najdłuższym miejscu 30 km, z najszerszym 10 km. Najwyższe wzniesienie to Mount Paniau 390 m npm. W obecnie żyje na niej około 160 osób.

Na wyspie znajduje się jedyne jezioro naturalnego pochodzenia - Lake Halulu. (plus polodowcowe jezioro na szczycie Mauna Kea - Lake Waiau - na wysokości 4200 m npm)

Współcześnie Ni'ihau jest na świecie znane z wyrobu unikalnych w skali światowej naszyjników z maleńkich muszelek Leptothyra verruca. Warte są obecnie tysiące dolarów, cenione za wyjątkową delikatność i kolorystykę. Swoją nazwę Ni'ihau Kahelelani zawdzięczają pierwszemu wodzowi wyspy Kahelelani.

Artykuł "Wyspy Hawajskie", autor: T. Mocna, prawa autorskie zastrzeżone 2016
Home •  Aktualności •  Hawaje •  Wyspy Hawajskie •  Hawajska Mitologia •  Hawajska Muzyka •  Hula •  Taniec Hula w Polsce •  Lomilomi •  Kontakt •  Studia Hawajskie •  Linki
Studia Hawajskie       E-mail: info@e-hawaje.pl,                   Wszystkie prawa zastrzeżone © CCRC.TM 2016
Big Island- Mamalahoa Hwy
75-5259 F Holualoa, Hawaii
Europa +48 602 758 295