Newsletter

Wpisz swój email, aby na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach
w Polsce i na Hawajach.

 
 
 

Hawajskie Tradycje

mitologia, hula, lomilomi, lua, i więcej...

Hawajczycy, pozostając w izolacji kulturowej przez wiele stuleci, rozwinęli tradycje, nie występujące w żadnym innym miejscu na świecie. Do takich form należy m.in. tradycyjny hawajski taniec hula, masaż Lomilomi czy Sztuki Walki Lua.

Źródła wielu tradycji nie są znane; mądrość i głębia wiedzy na temat psychiki człowieka, sposoby przywracania równowagi emocjonalnej, leczenia traum i uwalniania toksycznych więzów relacyjnych z żywymi jak również zmarłymi - dziś nie możemy stwierdzić z całą pewnością, czy Hawajczycy mądrość tą przywieźli i dzięki izolacji udało się im ją zachować i ochronić przed wpływami systemów religijnych, czy też wypracowali ją samodzielnie.

Hawajska Mitologia


Boginie Wahine, Hina, Laka, Kapo, Papa, Pele, Hi'ika, Hopoe,Pahau, Bogowie Kane, Ku, Loho, Kanaloa, Wakea, Kamapua'a...


Hawajska mitologia jest pełna fantastycznych opowieści o bogach i bóstwach. Niektóre bóstwa należą do nieba, inne zamieszkują ziemskie doliny. Co istotne, hawajscy bogowie wcześniej byli ludźmi żyjącymi na ziemi. Ich szczególne umiejętności, praca i wytrwałoścć poprowadziły ich w końcu na panteon bóstw - najwyższą formę uhonorowania.

Jedną z najbardziej żywotnych bogiń, szanowanych i czczonych do dziś, jest bogini wulkanów , Pele. Nawet religijni mieszkańcy wysp z szacunkiem i respektem odnoszą się do wciąż żywych opowieści o Pele pojawiającej się nagle na drodze w postaci staruszki, która zatrzymuje samochód i prosi o ogień. Pele towarzyszy Hawajczykom od zawsze - jako moc opiekuńcza, która daruje ludziom nową ziemię, z drugiej strony jako pełna mocy bogini, która może w każdej chwili odebrać dorobek życia, posyłając rzeki lawy w kierunku wioski. Pele jest kwintesencją nieprzewidywalnej energii wulkanów - z ich pięknem i budzącą respekt mocą.

Kolejną ważną bohaterką mitów i legend , jest Hi'iaka. Siostra Pele - Hi'iaka, najmłodsza i najbardziej ukochana, stała się synonimem uzdrawiającej energii, poświęcenia i pełnego oddania.

Bogini Laka jest następną wielką, ważną kobiecą postacią w hawajskiej mitologii. Opiekuje się świątynnym tańcem hula, jest żeńską mocą słoneczną, aktywną, otwartą i wspierającą działanie.

Męskie aspekty bogów, którzy towarzyszyli Hawajczykom od niepamiętnych czasów to Kane, bóg nieba, Lono, bóg udanych plonów i dobrobytu, Ku, bóg instynktownych mocy człowieka, zdolności do walki. Trzej wymienieni bogowie, spośród panteonu wielu, zostali zaakceptowani przez przybywających na wyspy misjonarzy. Pozostali, jak również wszystkie boginie - oficjalnie zostały usunięte na 100 lat w niebyt. Dziś przywracami im należne miejsce w panteonie bogów hawajskich.

To , co szczególnie zasługuje na uwagę w hawajskiej mitologii to świadomość harmonii sił istniejąca w dawnych tradycjach Hawajczyków. W mitologii hawajskiej istnieją aspekty męskie jak również żeńskie każdej mocy . Tradycyjnie nie postrzegano aspektu męskiego jako „ważniejszego” czy silniejszego; był nośnikiem innego rodzaju mocy niż aspekt kobiecy. Obie siły dopełniały się współpracując, czasem ścierając, dokładnie tak, jak w ludzkim świecie.

Hawajska Muzyka

Hawaii Pono

Tradycyjna hawajska pieśń może być wypowiadana rytmicznie lub może być śpiewana. Śpiewane lub recytowane rytmicznie pieśni tradycyjnie towarzyszyły rytuałom świątynnym. Były to zwykle proste melodie, którym akompaniowały bębny, grzechotki.

Pieśni odgrywały na dawnych Hawajach ogromne znaczenie. Ze względu na brak pisanego języka - wiedza dotycząca medycyny, tradycji, historii, genealogii przekazywana była ustnie - głównie w formie pieśni. Osobą odpowiedzialną za zachowanie wiedzy dla przyszłych pokoleń było zwykle pierwsze dziecko w rodzinie. Oddawane dziadkom na wychowanie, uczestniczyło od małego w rytuałach i obrzędach, powoli przyswajając szeroką wiedzę zawartą w pieśniach.

Ze względu na fakt że język pisany istniał jedynie w formie petrogifów czyli obrazkowych znaków na polach lawy, większość wiedzy ze prawie wszystkich dziedzin zycia była zawarta w pieśniach. Z nich możemy dowiedzieć się wiele o hawajskich bóstwa, formach i sposobach uzdrawiania, pieśni opowiadają historię wielkich wodzów przeszłości, są skarbnicą informacji florze i faunie dawnych Hawajów, zawieraja mapy nieba, wskazówki nawigacyjne itd.

Nie istniało w hawajskim jezyku słowo 'muzyka' lecz istniało wiele słow określających rodzaj rytmu, instrumeyt, style śpiewania.

Tradycyjna muzyka hawajska jest dość prosta jeśli chodzi o melodię i rytm, ale jest bardzo bogata jeśli chodzi o poetykę, zawarta wieloznaczeniowość i ekspresję taneczną.

Tradycyjny taniec Hula Kahiko


Hula Ala'a, Hula Pa-ipu, Hula Ki'i, Hula Pahu, Hula Uli-Uli, Hula Puili, Hula Ka-laau, Hula Ili-Ili, Hula Ka-Eke-Eke, Hula Niau-Kani, Hila Ohe

Dla turystów hula to egzotyczny pokaz półnagich złotoskórych piękności kręcowych biodrami z rytm bębnów. Najchętniej z miseczkami z kokosów na piersiach i szczątkami trawy na biordach ?

Tradycyjny taniec hula to taniec świątynny. Oryginalnie wykonywany był przez młodych mężczyzn oraz dziewczyny przed osiągnieciem stanu dojrzałości do założenia rodziny.

Hula było opowieścia, formą rozmowy Kahuny z Mocami Natury. Rozmowy te dotyczyły ważnych dla społeczności , Ohany, spraw. Zwykli śmiertelnicy nie oglądali takiej uroczystości - była to głęboka, często wielogodzinna, transująca podróż w inne obszary rzeczywistości, w którą podążli wspólnie - Kahuna i tancerze hula.

Za czasów króla Kalakaua w 1883 roku, po raz pierwszy hula zostało pokazane publicznie i od tego czasu rozwijęła się nieznana wcześniej forma tańca rozrywkowego - Auana hula.

Do dzisiejszych czasów zachowało się wiele ceremonii towarzyszących hula. Szkoła Hula to po hawajsku Hula Halau. Od najmłodszych lat ćwiczy się w nich nie tylko umiejętność pamiętania kroków, ale przede filozofii towarzyszącej hula.

Współcześnie rozróżnia się dwa główne rodzaje hula - Hula Kahiko - czyli formy tradycyjne oraz Hula Auana - formy współczesne, nie konieczne oparte na kanonie. Jednak w dawnych czasach istniało wiele form i rodzajów hula. Różniły się one między soba rangą i znaczeniem;

Hula Ala'a-papa - najwyższe rangą hula
Hula pa-ipu or kuolo - wykonywane na kolanach, przy akompaniamencie ipu
Hula Ki'i - wykonywane przy pomocy marionetek
Hula pahu - wykonywane przy akompaniamencie bębna pahu
Hula Uli-Uli - taniec przy akompaniamencie Uli-Uli, ręcznych grzechotek.
Hula Puili - rodzaj kija bambusowego wydającego specjalny, szczęszczący dzwięk
Hula Ka-laau - rodzaj tańca przy akompaniamencie kijków
Hula Ili-Ili - taniec przy akompaniamencie otoczaków trzymanych w dloniach
Hula Ka-Eke-Eke - taniec przy akompaniamencie instrumentu z bambusa
Hula Niau-Kani - jeden z klasycznych form hula
Hula Ohe - przy akompaniamencie Ohe Hano Ihu - fletu nosowego

Hula Kahiko i Hula Auana na Hawajach”
Hope Keawe & John Keawe


Wielka Wyspa Hawai'i

pokaz i warsztaty tańca Hula z hawajskimi nauczycielami - Kumu Raylene lub Kumu Hope. Serdecznie zapraszamy!

Tradycyjny Taniec Hula w Polsce
Ke Lehua Ohana i Grażynka Jasiota

regularne spotkania z tańcem hula, gdzie możesz nie tylko nauczyć się tradycyjnych tańców hawajskich ale poznać historię i mitologię hawajów.

zapraszają w soboty 10.00 - 14.00, Klub Łowicka, Warszawa,

Hawajskie Sztuki Walki Lua

Oloe Kolomono „Sol” Kaihewalu i Olohe David Nuuhiwa

Lua jest skróconą nazwą Kapu Kuialua , lub Pa Kaialua - czyli tradycyjnych hawajskich form sztuki walki. Dosłowne tłumaczenie to „sposób walki, który jest niedozwolony”.

Tradycyjnie nie uczono tego stylu nikogo z wyjątkiem członków rodziny królewskiej. Przekazanie tajników Lua poza rodzinę królewska bało kapu. Współcześnie lua zawiera elementy technik walki pochodzących z innych kultur, jak jujustu, judo, karate czy aikido.

Wojownicy lua tradycyjnie golą głowy i nacierają ciało olejkiem - umożliwia to im łatwiejsze wyśliźnięcie się z rąk przeciwnika.

Na Hawajach praktykuje i uczy Sztuk walki Lua

Oloe Kolomono „Sol” Kaihewalu i Olohe David Nuuhiwa

W roku 2012 planujemy zaprosić do Polski na intensywny trening Kumu z Hawajów. Osoby zainteresowane wzięciem udziału prosimy o wcześniejsze zapisy.
Artykuł "Tradycje Hawajskie", copyrights © CCRC.TM 2016
Home •  Aktualności •  Hawaje •  Wyspy Hawajskie •  Hawajska Mitologia •  Hawajska Muzyka •  Hula •  Taniec Hula w Polsce •  Lomilomi •  Kontakt •  Studia Hawajskie •  Linki
Studia Hawajskie CCRC.TM       E-mail: info@e-hawaje.pl,                   prawa autorskie zastrżeżone © CCRC.TM 2016
Big Island- Mamalahoa Hwy
75-5259 F Holualoa, Hawaii
Europa +48 602 758 295