Newsletter

Wpisz swój email, aby na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach
w Polsce i na Hawajach.

 
 
 
 

Kahuna, Kupuna & Kumu


Hawajscy uzdrowiciele, nauczyciele i starszyzna z Wielkiej Wyspy Hawai'i.

O ka pono ke hana 'ia a iho mai na lani...

Kahuna Ho'oponopono Auntie Mona Kahele

Kupuna Auntie Mona, Kahuna Ho'oponopono i Kahuna Kahea jest dzisiaj legendą na Wielkiej Wyspie. Jak większość skarbów Hawajskich - "zwyczajna" starsza pani, która mieszkając w maleńkim domku w poblizu Kealakekua do ostatnich swoich dni służyła potrzebującym, dzieląc się tradycją Ho'oponopono. Ciocia Mona służyła społeczności przwracając do życia społecznego penitariuszy więzień, przywracając radość życia dzieciom z zaburzonych rodzin i pomagając przejść przez traumy w tradycyjny hawajski sposób. Ciocia Mona przeszła przez tradycyjne rytuały przygotowujące do ścieżki uzdrawiania w wielu lat dwunastu. Prognozowała - według pradawnych hawajskich tradycji - z kształtu chmur na niebie. Nie mógłbyś nic ukryć przed jej skromnym lecz przenikliwym wzrokiem.. Ciocia Mona wiedziała dobrze, że ludzie nie potrzebują "technik"i informacji, lecz serca aby wyzdrowieć. Dziękujemy Ciociu Mono za twoją mądrość Pu'uWai!

I ho'o kahi kahi ke aloha...


Kahuna Lapau' lapaau Papa Henry Auwae

Papa Henry Allen Auwae to postać, której wielu na Hawajach nie zapomni przez wiele pokoleń. Jego głęboka wiedza nie pozwalała na udawanie. Lekcje Papy Henry'ego są proste i bezpośrednio dotykają istoty życia cżłowieka. Nie ma znaczenia jak wiele informacji posiadasz, ale czy stosujesz je z życiu. Papa Henry zwracał uwagę na to, aby pozostawać w Pono - czystości intencji i działań.

Po'okela Kauna La'au Lapa'au o Hawai'o - Papa Henry Auwae był Ogromnie szanowany nie tylko za posiadaną wiedzę. Jego sposób życia czynił z niego Kahunę Nui - jednego z najbardziej szanowanych przedstawicieli odchodzącego świata uzdrowicieli, którzy całym swoim życiem reprentowali idee Aloha i Pono.

Papa Henry przygotowywany był do roli uzdrowiciela od wczesnych lat dziecięcych przez swoją praprabacię. Ci, którzy znali go blisko, twierdzili, że nie miał nigdy wakacji - oddany całym zyciem i sercem pomaganiu.

Papa Henry był wymagający - nie akceptował powierzchownych rozwiązań. Nie mogłeś prosić o pomoc Papę Henry'ego, jeśli twoje intencje nie były czyste . Głeboka mśdrość i wgląd w naturę ludzką Papy Henrye'go pomaga nam pomagać skuteczniej...Dziękujemy Papa Henry, Aloha i machalo nui Loa!

He lani i luna, he honua i lalo...


Kahuna Lomilomi Auntie Margaret Machado

Do jej maleńskiego domku na plaży zjeżdzali się ludzie z całego świata, aby doświadczyć słynnego hawajskiego masażu Lomi lomi. Kiedy pytałeś Auntie Margaret o przepis na dobrze wykonany masaż Lomilomi, odpowiadała zwykle: "Lomilomi to dotyk Miłości...jeśli nie potrafisz dotknść drugiego człowieka z miłościš, techniki masażu nic tu nie pomogą..." Auntie Margaret - jak wielu Hawajskich nauczyucieli - nie zawsze była łagodna. Jej mšdrość zawierała się w wymaganiu: nie trać mojego czasu, jeśli twoje intencje nie sš czyste... Podobnie jak Papa Henry pragnęła, aby wiedza przekazywana była w "dobre ręce"... Dziękujemy Ciociou Margaret za twojš przenikliwość" wglšdu i dzielenie się Lomilomi Dotyku Miłości...

Kahuna Kahea Daddy David Bray

David Ka'onohiokala Bray odszedł od nas w roku 1989. Reprezentował hawajskie tradycje w sposobie życia i oddziaływaniu na innych. Był Kahuną kahea, podobnie jak Ciocia Mona - zdolnym do rozpoznawania znaków płynących z Natury. Daddy Bray rozumiał stary świat Hawajów a jednocześnie starał się jednoczyć go wpływami religii przybyszów ze Stanów i Europy. Jak powiedział o nim Hawajski kuzyn: reprezentował "Mana of 'aina" - moc hawajskiej ziemi..". Wglšd Daddy Bray'a przeplata się z mšdrościš Papy Henry'ego i sercem Auntie Mony i wspólnie tworzy Hawai'i Aloha - serce hawajskiej Duchowości.

Ko ke kahuna ha'i Kupua

Kahuna Kahea Papa John z Wielkiej Wyspy

Papa John pojawiał się na najbardziej niespodziewanych momentach - nagle na ogromnej plaży Waipio - oferujšc pomoc... i znikał niepostrzeżenie. Dziękujemy za bezbrzeżne serce i mšdrość wymykającą się logice. Za wiedzę przekazywanš pózną nocą w otoczeniu Awaiku i Przodków... Dziękujemy za przekazanie tradycyjnej wiedzy Ho'omanamana w najpiękniejszej postaci - poprzez Serce...

Kumu Lomilomi Auntie Nerita Machado

Auntie Nerita kontunuje tradycje Mamy Auntie Margaret. Dojrzewała towarzysząc Mamie w jej drodze. Dziś sama jest już "Starszyzną" w hawajskiej Ohanie. Przekazuje tajniki masażu Lomilomi następnemu pokoleniu terapeutów. Auntie Nerita niesie w sobie spokój i pogodzenie ze światem. Przyjaznie odnosi się do przybyszy docierających do zakątka wyspy zagubionego z gąszczu palm i polach czarnej lawy... Kontynuje tradycje dotyku, który przywraca pokój po traumach trudnych wydarzeń. Dziękujemy Ciociu Nerito za stałość twojej ścieżki...

Kumu Hula Raylene Halele'a Kawaiae'a

Spotkaliśmy pewnego dnia na rozstaju dróg, gdzie wiatr rozpryskuje bryzy o czarne głazy zanurzone w oceanie - kobietę. Miała długie siwe włosy, uśmiech na twarzy. Zapytaliśmy do drogę, zaprosiła nas na lekcje hula. Kumu Hula Raylene, wróciła ze Stanów jako dojrzała kobieta, powrócila do swoich korzeni. Ze współczesnego świata Ameryki do lecinego nurtu życia Hawi, aby tradycje Hula nie zostały zapomniane. Dziękujemy Raylene za twoje piękne Hula!

Kumu Hula Hope Ilima Keawe & John Keawe

Hope i John urzeczywistniają hawajską wiedzę Aloha i Pono. Żyją rzeczywistym, prawdziwym życiem zwyczajnych skromnych ludzi. Wychowują swoje wnuki, z siwizną na głowie pozostają niezmiennie ciepli i wspierający. John jest słynnym hawajskim muzykiem. Tworzy i śpiewa, Hope tańczy tradycyjne tańce Hula. HOpe jest delikatna i wytrzymała, odporna i wrażliwa. Możesz więcej nauczyć się o Hawajskich tradycjach przebywając w ich obecności niż z wielu ksišżek... Dziękujemy Hope i John za to, jacy prawdziwi jesteście. Aloha!

Kupuna & Kumu Lomilomi Auntie Maile Napoleon

Auntie, jak sama powiada - ma swoje drugie imię: Smiejąca Kobieta. Niesie w sobie nieustającą pogodę, gotowa zawsze do żartów, wprowadza wspaniałą atmosferę lekkości. Opowiada piękne historie o kamieniach, które wydajš na świat młode małe kamyczki, uczy nasliczyc po hawajsku, daje śluby szczęściarzom, którzy na Hawajach wybrali połączyć się więzem małżeńskim. Ze swoim mężem Geraldem i dorosłymi dziećmi tworzy wspaniałą rodzinę. Dziękujemy Auntie Maile za twoją radość życia!

Auntie Miriam Baker

Auntie Miriam była połączeniem pomiędzy światem Kupua a światem ludzi. Formy, które możemy współcześnie nazwać Aniołami, wg Auntie Miriam są częścią naszej rzeczywistości. Auntie MIriam - jak większość Hawajczyków, nie była przywiązana do materialnych dóbr. Auntie potrafiła je materializować w niezwykły sposób.. Właścicielka udziałów w kopalni złota i hektarów ziemi - zwykle czas spędzała na rozmowach z "Tymi, których nie widzać..." Jak większość cudownych ludzi na Hawajach dla turystów wyglšdać mogła na odrobinę szaloną... Dzięki Auntie Miriam za przypomnienie nam, że wszyscy jesteśmy połšczeni z Awaiku!

Uncle John Kaimikaua

Wujek John mieszkał na Molokai - jeden z najbardziej "magicznych" wysp hawajskich. Gby biali przybysze przywieżli na Hawaje dżumę, misjonarze urządzili na Moloka'i kolonię zadżumionych... Współcześni mieszkańcy Moloka'i to potomkowie tych, któych Mana była dość silna, aby utrzymać ich przy życiu... Kumu John był taki właśnie - pełen ogromnej mocy. W zewnętrznym świecie uczyl Hula, przez niektórych był uważany za czarownika. Rozumiał działanie czarnej magii. Uczył jej rozumienia tych, którzy zdecydowali się poświęcić swoje życie uzdrawianiu.... Papa Henry powiedział kiedyś, że bez zrozumienia czarnej magii nie można skutecznie uzdrawiać... Wiemy jak bardzo te słowa sa prawdziwe po latach praktyki terapeutycznej...

Kahuna Hula Uncle George Naope

Ten drobny mężczyzna poproszony był lata temu o wstawienie się do Pele, bogini wulkanu o oszczędzenie miasteczka Hilo przez zniszczeniem... Młody wówczas Wujek George stał przez rzeką czerwonej lawy, śpiewajšc pieśni do Pele, oferujšc tradycyjne podarunki.. Spiewał tak przez wiele godzin. Rzeka lawy zatrzymała sie i Hilo zostło uratowane. George kontynuował tradycje zaklęte w pieśniach Hula, przekazywane od 812 pokoleń...Dziękujemy Wujku Goerge'u za twoją wspaniałą pracę dla przyszłych pokoleń!

Mahalo

Artykuł "Kahuna, Kumu, Kupuna" copyrights CCRC.TM 2016, kopiownie wyłącznie za pisemną zgodą autorów.
Home •  Aktualności •  Hawaje •  Wyspy Hawajskie •  Hawajska Mitologia •  Hawajska Muzyka •  Hula •  Taniec Hula w Polsce •  Lomilomi •  Kontakt •  Studia Hawajskie •  Linki
Studia Hawajskie CCRC.TM       email: info@e-hawaje.pl,                   prawa autorskie zastrzeżone © CCRC.TM 2016
Big Island- Mamalahoa Hwy
75-5259 F Holualoa, Hawaii
Europa +48 602 758 295