Newsletter

Wpisz swój email, aby na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach
w Polsce i na Hawajach.

 
 
 

Historia Hawajów

Zamierzchłe czasy - kultury Menehune, Mu i Nawao


Migracje pierwotnych ludów odbywały się już 30 000 lat temu - również na obszarach Polinezji. Siedem tysięcy lat p.n.e na terenach Nowej Gwinei uprawiano taro - podstawowe pożywienie Hawajczyków.

Istnieją dowody na rozszerzanie się kultury Lapita , kultury przodków ludów Polinezji na Melanezję i zachodnią Polinezję 1500 lat p.n.e., a później na obszary wysp Samoa, Tonga i Markezów. Korzenie kultury Lapita sięgają centralnej i wschodniej Indonezji , terenów południowo-wschodniej Azji , a wcześniej Chin sprzed 6 tysięcy lat temu.

Historia naszej ery - Kamehameha I

Dowody archeologiczne potwierdzają pojawienie się osadników 1500 lat temu. Należy jednak pamiętać, że na wyspach wulkanicznych wiele dowodów obecności człowieka znika bezpowrotnie przykrywane kolejnymi warstwami lawy . Również dzisiaj tracimy pola petroglifów , gdy rzeka lawy nanosi na wierzch nową warstwę. ..

Polinezyjczycy, którzy 1500 lat temu dotarli na Hawaje, znani byli z fantastycznych umiejętności nawigacyjnych. Nie posługiwali się jedynie mapą nieba, umieli odczytywać sygnały płynące z oceanu, z ruchu fal, zapachu powietrza, koloru chmur i nieba, obecności i zachować ptaków i zwierząt morskich i wielu innych czynników. Nie znali pojęcia wysokości i szerokości geograficznej, ale mieli ogromne praktyczne doświadczenie obcowania z oceanem. Wiedzę przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie w postaci pieśni. W nich zawarte były wskazówki nawigacyjne, mapa nieba i mnóstwo istotnych szczegółów.

Świat Zachodu nie wiedział o istnieniu wysp hawajskich do 1778 roku, kiedy natknął się na nie przypadkowo kapitan James Cook. Jednak Polinezyjczycy wiedzieli dobrze o istnieniu wysp - docierali tam nie przypadkowo, lecz w powtarzalnych kursach. Kierowali się dwoma gwiazdami - Syriuszem i Arcturusem Hokule'a.

W legendach hawajskich żywe wciąż są opowieści o Menehune - małym ludzie. Przypuszcza się, że legendy mówią o niewysokiej rasie pokojowo nastawionych plemion zamieszkujących Hawaje na długo przez przybyciem wysokich i wojowniczych plemion z Tahiti. Tahitański wódz Pa'ao pojawił się na wyspach w latach 1100 -1300 i na zawsze zmienił charakter życia na wyspach, wprowadzając ścisłe zasady kapu, system kastowy i zasadę dominacji oraz nieistniejącą wczesniej na wyspach tradycje składania ofiar z ludzi.

Przybycie białych na Hawaje

Najnowsza historia Hawajów to z jednej strony przejaw ogromniej mocy wodza Kamehameha I skutkujący zjednoczeniem wszystkich wysp w królestwo, a następnie historia wpływów zachodnienia świata.

W latach 1810 - 1893 istniało Królestwo Hawajskie, które zostało obalone przez amerykańskich i europejskich biznesmenów. Hawaje były niezależną republiką w latach 1894 - 1898, następnie zostały zaanektowane przez Stany Zjednoczone. Od 1958 roku Hawaje do pięćdziesiąty stan US.


Referencje: Past Words - Atlas of Archeology, 2003, Border Press.

Artykuł "Historia Hawajów" copyrights © CCRC.TM 2016
Hawaiian Studies CCRC.TM       Info: info@e-hawaje.com,                   copyrights © CCRC.TM 2016
Big Island- Mamalahoa Hwy
75-5259 F Holualoa, Hawaii
Europa +48 602 758 295