Newsletter

Wpisz swój email, aby na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach
w Polsce i na Hawajach.

 
 
 

Hawajski Masaż Lomi Lomi


Lomilomi to tradycyjny hawajski masaż, rozwinięty na Hawajach przez stulecia w izolacji od wpływów kultur spoza Polinezji. Tradycyjnie Lomilomi był przeprowadzany przez ka po'e lomilomi lub kanaka lomi.

Masaż Lomilomi był stosowany przez Kahuna la'au lapa'au jak część procesu przywracającego zdrowie fizyczne, a przez Kahunów Haha w celach diagnostycznych. Kahunowie - dawni hawajscy szamani, duchowni i uzdrowiciele w jednym - troszczyli się o zdrowie wodzów Ali'i, jak też całej Ohany.

Techniki Lomilomi

Masaż Lomilomi jest przeprowadzany nie tylko przy użyciu dłoni; w trakcie masażu używa się różnych części ciała - ramion, przedraniom, łokci, kolan. Dodatkowo stosowane są gorące kamienie (otoczaki z lawy).

Style Lomilomi

Style Lomilomi różnią się w zależności od wyspy i rodziny, która rozwija tradycje Lomi przez pokolenia. Oprócz celu leczniczego Lomilomi był stosowany przez wojowników dla wzmocnienia ciała w sztukach walki 'olohe lua. W Lomilomi wymagane jest odpowiednie podejście emocjonalne i mentalne. Lomilomi jest formą medytacji, w która włączone sa obie osoby - masująca i masowana.

Specjalny rodzaj Lomilomi był stosowany dla pielęgnacji noworodków, inny dla kobiet w ciąży a jeszcze inny dla ludzi starszych.

Lomilomi jako część Ho'oponopono

Lomilomi był stosowany jako część procesu uzdrawiania relacji - Ho'oponopono. Lomilomi pomaga skontaktować się z głęboko ukrytymi emocjami, które choć zdysocjowane, wpływają na nasze odczucia i zachowania. Emocje te zwykle dotyczą nierozwiązanych do tej pory spraw relacyjnych.

Lomilomi dzisiaj


Lomi Lomi na Hawajach z Neritą Machado

Przez wiele lat Lomilomi praktykowane było tylko nieoficjalnie (amerykańskie prawo zabraniało stosowania hawajskich tradycyjnych praktyk). Współcześnie akty prawne zostały zmienione i pozwalają na oficjalne praktykowanie tradycji Lomilomi.

Lomilomi w rodzinie Auntie Margaret Machado

Rodzina Auntie Margaret Machado kontunuuje tradycje Lomilomi na Wielkiej Wyspie Hawaii. Jest to jedno z niewielu miejsc na Hawajach, gdzie można uzyskać certyfikat pozwalający na praktykowanie Lomilomi w Stanach Zjednoczonych. Tradycja Lomilomi w rodzinie Machado pochodzi z czasów, gdy biali ludzie jeszcze nie odkryli wysp hawajskich. Dzisiaj Auntie Margaret błogosławi studentów swoją obecnością, a zajęcia prowadzi jej córka Nerita. Lomilomi Auntie Margaret to "Dotyk Miłości". Auntie przekazuje, że najważniejszy w Lomi jest stan wewnętrzny masującego - rodzaj modlitwy wypełnionej Aloha.

Lomi Lomi w Europie

Planujemy zaprosić Kumu Lomilomi, Auntie Neritę Machado do Polski na wiosnę 2017.


Artykuł: "Hawajski masaż Lomilomi" CCRC.TM copyrigths 2016
Studia Hawajskie CCRC.TM       Info: info@e-hawaje.pl,                   Prawa autorskie zastrzeZone © CCRC.TM 2016
Big Island- Mamalahoa Hwy
75-5259 F Holualoa, Hawaii
Europa +48 602 758 295