Newsletter

Wpisz swój email, aby na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach
w Polsce i na Hawajach.

 
 
 

Hawajska Muzyka


Dziękujemy John i Hope Keawe
& Iz Kamaikawaike'ola za Waszą muzykę!

hymn Hawajów, napisany ku czci króla Kamehameha.

Hawai'i pono'i,       Hawai'i's own true sons,
Nana i kou mo'i,     Be loyal to your king,
Ka lani ali'i,           Your country's liege and lord
Ke ali'i.                   The chief.
Hawai'i pono'i,       Hawai'i's own true sons,
Nana i na ali'i,       Look to your chiefs,
Na pua muli kou,    The children after you,
Na poki'i.                The young.
Hawai'i pono'i,       Hawai'i's own true sons,
E ka lahui e,           People of loyal heart,
'O kou hana nui      The only duty lies
E ui e.                     List and abide.
Hui:             Chorus:
Makua lani e,         Father above us all,
Kamehameha e,     Kamehameha e,
Na kaua e pale,     Who guarded in the war,
Me ka ihe.              With his spear

Tradycyjna hawajska pieśń może być wypowiadana rytmicznie lub może być śpiewana. Śpiewane lub recytowane rytmicznie pieśni tradycyjnie towarzyszyły rytuałom świątynnym. Były to zwykle proste melodie, którym akompaniowały bębny, grzechotki.

Pieśni odgrywały na dawnych Hawajach ogromne znaczenie. Ze względu na brak pisanego języka - wiedza dotycząca medycyny, tradycji, historii, genealogii przekazywana była ustnie - głównie w formie pieśni. Osobą odpowiedzialną za zachowanie wiedzy dla przyszłych pokoleń było zwykle pierwsze dziecko w rodzinie. Oddawane dziadkom na wychowanie, uczestniczyło od małego w rytuałach i obrzędach, powoli przyswajając szeroką wiedzę zawartą w pieśniach.

Ze względu na fakt że język pisany istniał jedynie w formie petrogifów czyli obrazkowych znaków na polach lawy, większość wiedzy ze prawie wszystkich dziedzin zycia była zawarta w pieśniach. Z nich możemy dowiedzieć się wiele o hawajskich bóstwa, formach i sposobach uzdrawiania, pieśni opowiadają historię wielkich wodzów przeszłości, są skarbnicą informacji florze i faunie dawnych Hawajów, zawieraja mapy nieba, wskazówki nawigacyjne itd.

Nie istniało w hawajskim jezyku słowo 'muzyka' lecz istniało wiele słow określających rodzaj rytmu, instrumeyt, style śpiewania.

Tradycyjna muzyka hawajska jest dość prosta jeśli chodzi o melodię i rytm, ale jest bardzo bogata jeśli chodzi o poetykę, zawarta wieloznaczeniowość i ekspresję taneczną.

Tradycyjna hawajska pieśń jest rodzajem rytmicznego powtarzania słów czy fraz, w formie recytacji. Pieśń może być wypowiadana rytmicznie lub może być śpiewana. Śpiewane lub recytowane rytmicznie pieśni tradycyjnie towarzyszyły rytuałom świątynnym. Były to zwykle proste melodie, którym akompaniowały bębny, grzechotki.

Pieśni odgrywały na dawnych Hawajach ogromne znaczenie. Ze względu na brak pisanego języka, wiedza dotycząca medycyny, tradycji, historii, genealogii przekazywana była ustnie, głównie w formie pieśni. Osobą odpowiedzialną za zachowanie wiedzy dla przyszłości było zwykle pierwsze dziecko w rodzinie. Oddawane było zwykle dziadkom na wychowanie. Uczestniczylo od małego w rytuałach i obrzędach- powoli przyswajając wiedzę zawartą w pieśniach.

Muzyka Johna Keawe i wspaniały taniec Hope Keawe

Piosenki Israela Kamaikawaiwo'ole


Artykuł "Hawajska Muzyka", © copyrights © CCRC.TM, 2016
Studia Hawajskie CCRC.TM       Info: info@e-hawaje.pl,                   Prawa autorskie zastrzeżone © CCRC.TM 2016
Big Island- Mamalahoa Hwy
75-5259 F Holualoa, Hawaii
Europa +48 602 758 295