Hawajska Mitologia


Legendy o boginach i bogach: Pele, Hiiaka, Wakea Papa, Kane, Wahine, Lono, Laka, Ku, Hina, Kapo i Kanaloa..


Hawajska mitologia jest pełna fantastycznych opowieści o bogach i bóstwach. Niektóre bóstwa należą do nieba, inne zamieszkują ziemskie doliny. Co istotne, hawajscy bogowie wcześniej byli ludźmi żyjącymi na ziemi. Ich szczególne umiejętności, praca i wytrwałoścć poprowadziły ich w końcu na panteon bóstw - najwyższą formę uhonorowania.

Jedną z najbardziej żywotnych bogiń, szanowanych i czczonych do dziś, jest bogini wulkanów , Pele. Nawet religijni mieszkańcy wysp z szacunkiem i respektem odnoszą się do wciąż żywych opowieści o Pele pojawiającej się nagle na drodze w postaci staruszki, która zatrzymuje samochód i prosi o ogień. Pele towarzyszy Hawajczykom od zawsze - jako moc opiekuńcza, która daruje ludziom nową ziemię, z drugiej strony jako pełna mocy bogini, która może w każdej chwili odebrać dorobek życia - posyłając rzeki lawy w kierunku wioski. Pele jest kwintesencją nieprzewidywalnej energii wulkanów - z ich pięknem i budzącą respekt mocą.

Kolejną ważną bohaterką mitów i legend , jest Hi'iaka. Siostra Pele - Hi'iaka, najmłodsza i najbardziej ukochana, stała się synonimem uzdrawiającej energii, poświęcenia i pełnego oddania.

Bogini Laka jest następną wielką, ważną kobiecą postacią w hawajskiej mitologii. Opiekuje się świątynnym tańcem hula, jest żeńską mocą słoneczną, aktywną, otwartą i wspierającą działanie.

Męskie aspekty bogów, którzy towarzyszyli Hawajczykom od niepamiętnych czasów to Kane, bóg nieba, Lono, bóg udanych plonów i dobrobytu, Ku, bóg instynktownych mocy człowieka, zdolności do walki. Trzej wymienieni bogowie, spośród panteonu wielu, zostali zaakceptowani przez przybywających na wyspy misjonarzy. Pozostali, jak również wszystkie boginie - oficjalnie zostały usunięte na 100 lat w niebyt. Dzi © przywracami im należne miejsce w panteonie bogów hawajskich.

To , co szczególnie zasługuje na uwagę w hawajskiej mitologii to świadomość harmonii sił istniejąca w dawnych tradycjach Hawajczyków. W mitologii hawajskiej istnieją aspekty męskie jak również żeńskie każdej mocy . Tradycyjnie nie postrzegano aspektu męskiego jako „ważniejszego” czy silniejszego; był nośnikiem innego rodzaju mocy niż aspekt kobiecy. Obie siły dopełniały się współpracując, czasem ścierając dokładnie tak, jak w ludzkim świecie.


Bibliografia

N.B.Emerson - "Unwritten Literature of Hawaii - Sacred songs of the Hula"
John Papa 'I'i - "Fragments of Hawaian History"
Douglas Oliver - Polynesia in early Historic Times
Fornander - Hawaiian Antiquities and Folklore"
Manulani Aluli Meyer - Ho'olu - Our Time of Becoming
Artykuł "Hawajska Mitologia" © copyrights 2016 CCRC.TM
Studia Hawajskie CCRC.TM       E-mail: info@e-hawaje.pl,                   Prawa autorskie zastrzeżone © CCRC.TM 2016
Big Island- Mamalahoa Hwy
75-5259 F Holualoa, Hawaii
Europa +48 602 758 295