Newsletter

Wpisz swój email, aby na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach
w Polsce i na Hawajach.

 
 
 

Hawaje


Hawai'i - Ziemia Rodzinna,  Dom Przodków

Hawaje to nie tylko wulkaniczne wyspy wynurzające się z Oceanu Spokojnego. To przede wszystkim Hawajska Ohana zamieszkująca wyspy.

Każda hawajska Ohana posiada symbole opiekuńczych bóstw i przodków Aumakua. Symbolami Aumakua Hawajów są:

na ziemi to gęś hawajska, nene
w wodzie - ryba, humuhumunukunukuapua'a
wśród ssaków - wieloryb, kohala
wśród roślin - kukui
w świecie kamieni - czarny koral
a kwiat to żółty hibiskus

Hawai'i to określenie wywodzące się z języka proto-polinezyjskiego oznacza "ziemię rodzimą" lub według innych badań "dom przodków".

Hawaje są miejscem unikalnym na Ziemi. Na Hawajach znajduje się najwyższa góra świata (sic!). Wulkan Mauna Lona sięga wysokości 4169 m n.p.m., ale jeśli mierzysz jego wysokość od podstawy w oceanie, jest wyższy od Mount Everest, mierzy 9145 wysokości bezwzględnej!

Na Hawajach znajduje się najbardziej aktywny wulkan świata. Tutaj przybywają delfiny i wieloryby, aby wydać na świat swoje potomstwo, tutaj rozwinęła się flora i fauna nie występująca nigdzie indziej na naszej planecie.

Hawajska dżungla jest wyjątkiem na świecie - nie ma tutaj gadów, niebezpiecznych zwierząt; naprawdę nie ma tutaj węży! Jedyne zwierzęta które obeność należy uszanować wsród pnączy, w gąszczu zieleni to ... konie żyjące na wolności i... dziki. Nikt nie chce w to uwierzyć dopóki sam nie sprawdzi :-)

Hawaje kojarzą się zwykle z pięknymi tancerkami i tancerzami hula, palmami kokosowymi oraz piaszczystymi plażami. Hawaje jednak to nie tylko urocza muzyka i piękne widoki.

Jest to miejsce spotkania się wielu kultur świata w szokującej scenerii dżungli i wrzącej lawy; tropikalnych lasów, które pamiętają czasy dinozaurów i wyschniętych kamienistych pustyń. Ze szczytu Mauna Kea, domu bogini Poliahu, widać miliony gwiazd Drogi Mlecznej a przez teleskopy odległe galaktyki..

Hawaje obok kama'aina, czyli turylców, zamieszkują Chińczycy, Japończycy, Wietnamczycy, Europejczycy, Filipińczycy, Samoańczycy aż w końcu Amerykanie. Do tego doliczyć trzeba 7 mln turystów z całego świata rocznie. Jednak na wyspach zwykle turystów nie widać. Mieszkają w enklawach ekskluzywnych hoteli. Pozwala to wyspom zachować swój dziewiczy charakter z wąskimi ścieżkami w dżungli, przeprawami przez rzeki i ukryte wodospady. Zapomniane przez współczesny świat miejsca mocy wciąż są tam obecne.

Legendy i przypowieści, prawda i mity łączą się w hawajskiej rzeczywistości w jeden cudowny, kolorowy świat. W otoczeniu urokliwych kościółków katolickich i światyń buddyjskich, można tutaj spotkać na drodze wieczorową porą bogini wulkanów, Pele. Hawajczycy dadzą Ci dobrą radę: "jeśli poprosi Cię o ogień, nie odmawiaj..."


Artykuł "Hawaje" © copyrights 2011 - 2016 CCRC.TM
Studia Hawajskie CCRC.TM       E-mail: info@e-hawaje.pl,                   Prawa autorskie zastrzeżone © CCRC.TM 2016
Big Island- Mamalahoa Hwy
75-5259 F Holualoa, Hawaii
Europa +48 602 758 295