Newsletter

Wpisz swój email, aby na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach
w Polsce i na Hawajach.

 

Hawaje - Polinezja

Geografia Hawajów


Zmiany geologiczne na Hawajach

Około 70 milionów lat temu, głęboko na dnie Oceanu Spokojnego rozpoczął się proces, którego widocznym rezultatem jest dziś archipelag hawajski.

W dnie Pacyfiku utworzył się tzw. „gorący punkt” , miejsce, skąd gorąca lawa z głębin planety zaczęła wydobywać się na powierzchnię. Po kilku milionach lat nieustannego procesu powstała pierwsza wyspa - Kure (dziś widoczne są jedynie jej pozostałości - atol Kure). Następnie przesuwająca się płyta tektoniczna wymuszała „przesuwanie się” gorącego punktu, co doprowadziło do powstania 132 wysp i wysepek, zwanych dziś archipelagiem Hawajów.

Archipelag rozciąga się na odległość 2400 km. Na południowo-wschodnim krańcu znajduje się osiem zamieszkałych wysp:

Ni'ihau, Kaua'i, O'ahu, Moloka'i, Lana'i, Kaho'olawe, Maui i Hawai'i.

Hawaje w sensie geograficznym należą do Oceanii, a w szerszym pojęciu są częścią Polinezji.

Najstarszą z ośmiu zamieszkanych wysp jest Kauai. Najmłodsza Hawaii, wciąż się powiększa; rozpalona lawa wypływa z krateru Pu'u O'o nieprzerwanie od lat. Nowa wyspa, Lo'ihi wyłoni się na powierzchnię oceanu za około sto tysięcy lat.

Osiem tysięcy lat przed naszą erą zakończyła się epoka lodowcowa, spod okowów lodu wyłoniły się wyspy Pacyfiku. Pozostałością tamtego okresu jest na Hawajach jezioro polodowcowe Lake Waia'u. Znajduje się na szczycie najwyższego wulkanu, Mauna Kea, na wysokości 4200 m npm.

Fauna i Flora na Hawajach

Wyspy zostały pierwotnie zasiedlone przez ptactwo i foki, sztormy przyniosły szczątki drzew z nasionami ukrytymi w korze. Z biegiem czasu na Hawajach rozwinęła się różnorodność flory i fauny, nie występująca nigdzie indziej na świecie.

Kiedy dotarli na Hawaje przybysze z południowej Polinezji odkryli, że żyje na wyspach siedemdziesiąt gatunków ptaków unikalnych dla tego zakątka świata. Co jest niezwykłe - nie dotarły tutaj gady i płazy. Zadomowiły się natomiast foki i nietoperze 'ope'ape'a, natomiast nie dotarły żaby ani węże. Nie pojawiły zwierząta zagrażające życiu człowieka. W dżungli hawajskiej nie było nawet komarów! Przywiezli je dopiero biali osadnicy.

Obecnie wciąż jest to szczególne miejsce na Ziemi, gdzie w dżungli „zagrożenie” może pochodzić od żyjących tu dziko pięknych koni oraz dzikich świnek, które za dnia są niewidoczne, nocą można usłyszeć ich chrząkanie.

Klimat wysp hawajskich

Klimat Hawajów to generalnie klimat morski tropikalny. Temperatury i wilgotność są jednak łagodniejsze niż na innych tropikalnych wyspach. Temperatury obniża bryza oceaniczna. W lecie temperatury wahają się w granicach 28 - 32 oC w dzień, i 24 oC w nocy. W zimie średnia temperatura dnia to 28 oC i 18 oC w wyższych partiach. W zimie można spotkać śnieg na Mauna Loa.

Na Hawajach występują dwa sezony: letni od maja do października i zimowy od października do kwietnia.

Generalnie najzimniej na Hawajach jest w trakcie zakupów - większe sklepy są zwykle nieprzyzwoicie klimatyzowane. Wciąż nie rozumiemy jak znoszą takie różnice temperatur mieszkańcy!

Artykuł "Georgrafia Hawajów", copyrights CCRC.TM, 2010 - 2016
Studia Hawajskie CCRC.TM       E-mail: info@e-hawaje.pl,                   Prawa autorskie zastrzeżone © CCRC.TM 2015
Big Island- Mamalahoa Hwy
75-5259 F Holualoa, Hawaii
Europa +48 602 758 295